Procházka "Po stopách měnové reformy Plzeň 1953“

Průvodce: Antonín Kolář

Místo srazu: Před hlavní poštou v Solní ulici

Termín procházky: 5.12. od 10:00 do 12:30

Vstupenky k dispozici na: http://www.plzenskavstupenka.cz/cz/skryte-mesto/title/11543-po-stopach-menove-reformy-plzen-1953

mezi Masarykovým nám. a nám. Míru bude probíhat přesun tramvají a je nutno počítat s nákupem jízdenky na MHD (lze platit bezkontaktně kartou u terminálu ve voze / SMS jízdenka / Plzeňská karta / jízdenka u řidiče)

Komentovaná procházka vás provede po místech příběhů prvního masového odporu proti komunistické zvůli a bezpráví v zemích bývalého východního bloku.

"Naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé," prohlásil prezident Zápotocký v rozhlasovém projevu v pátek 29. května 1953, den před vyhlášením měnové reformy. Dlouho utajovaný krok vyvolal v červnu roku 1953 ​v Plzni největší protesty v Československu.

Seznámíme se s principy mediální manipulace, zažijeme pocit bezmoci obyvatel, kteří jsou oloupeni o své úspory. Pokusíme se stejně jako tehdejší demonstranti vniknout na radnici. Vypravíme se do historických prostor budovy Českého rozhlasu, abychom si poslechli tehdejší oficiální zpravodajství.

Pokud Vás toto téma zajímá, máte možnost využít po návštěvě procházky sníženého vstupného na inscenaci divadla J. K. Tyla s názvem Plzeň 1953- paměť města, ve kterém žijeme. Více informací o vstupenkách získáte přímo na místě u průvodce této procházky.

Plzeň 1953 – paměť města, ve kterém žijeme

V roce 1953 povstali Plzeňané, především Škodováci, proti měnové reformě a zvůli komunistického režimu. Jejich hrdinství však mělo tragické následky. Brutální vyslýchání, stovky odsouzených vystěhovaných do pohraničí, léta perzekuce. Rok 1953 se tak nechvalně zapsal do historie města. Do historie, o které se mnoho let nesmělo mluvit. Inscenace Jána Šimka reflektuje Plzeňské povstání pomocí pohnutého osudu oblíbeného plzeňského herce Bohumila Vávry.

Repríza: 17. 12. od 19:00 na Malé scéně divadla J. K. Tyla.

Přijďte si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké se stály fronty na výměnu starých bankovek za nové...

Půjdeme se "ohřát" do budovy Hlavní pošty :) ...

A poslechneme si vysílání místního rozhlasu "přímo ze zdroje"...


Vybrané aktuality
Naposledy přidané
Archiv
Search By Tags
Zatím žádné štítky
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square